O nas

Rada Edukacji Buddyjskiej w Polsce

listek bodhiImage

Rada Edukacji Buddyjskiej została zainicjowana przez Instytut Marpy w Polsce dla wdrożenia i prowadzenia Programu Powszechnej Edukacji Buddyjskiej. Rada składa się z kilkunastu osób, które posiadają doświadczenie w praktykowaniu buddyzmu i/lub wykształcenie akademickie w zakresie studiów nad buddyzmem. Rada Edukacji Buddyjskiej prowadzi szkolenia dla edukatorów buddyzmu w Polsce, opracowuje materiały dla edukatorów i uczniów, odpowiada za podstawy programowe nauczania buddyzmu w szkołach przekazane do wiadmości Ministerstwa Edukacji. Rada również wspomaga placówki szkolne i rodziców w organizacji lekcji buddyzmu.

Polska Unia Buddyjska, która objęła patronat nad programem, jest częścią Europejskiej Unii Buddyjskiej. W Polsce Unia Buddyjska działa pod honorowym patronatem Jego Świątobliwości Czternastego Dalajlamy. Zrzesza większość buddyjskich związków wyznaniowych w Polsce, reprezentujących różne buddyjskie tradycje, szkoły czy klasztory. Polska Unia Buddyjska jest również stroną umowy z Ministerstwem Edukacji Narodowej dotyczącej zasad kwalifikacji edukatorów buddyzmu. Zgodnie z tym porozumieniem Polska Unia Buddyjska wyznacza edukatorów do poszczególnych placówek szkolnych i potwierdza ich uprawnienia. (Więcej na ten temat znajdziesz w zakładce: Podstawy prawne.)

Szkolenia edukatorów mogą być organizowane przez różne ośrodki edukacyjne. Organizatorem pierwszych pilotażowych szkoleń jest Instytut Marpy, należący do Misji Buddyjskiej w Polsce.

Image

Skład Rady Edukacji Buddyjskiej w Polsce

Tomasz Szczygielski
Tomasz Szczygielski dr inż.
Przewodniczący Rady

Założyciel i przewodnoczący Instytutu Marpy w Polsce, centrum buddyjskiego Karma Dechen Chöling w Warszawie, Wice Prezydent Karmapa Foundation Europe, wieloletni sponsor i organizator nauk buddyjskich. Przedsiębioca i wykładowca Politechniki Warszawskiej. W ramach PPEB organizuje szkolenia dla edukatorów i prowadzi seminaria medytacji analitycznej.
Zbigniew Becker
Zbigniew Becker mgr inż. arch.
Sekretarz Rady

Autor licznych przekładów tekstów i publikacji buddyjskich, tłumacz podczas odosobnień i spotkań medytacyjnych, współzałożyciel i członek kilku organizacji buddyjskich w Polsce, mający za sobą kilkudziesięcioletni związek z tradycją buddyzmu zen. W ramach PPEB dba o Sekretariat Rady i współtworzy zasoby edukacyjne.

Zespół Programów Szkolenia i Kwalifikacji Edukatorów

Image
Joanna Grela dr hab. prof. UJ
Kierująca zespołem

Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. 
Image
Anna Wołosik
Sekretarz Rady

Nauczycielka, trenerka rozwoju osobistego, autorka podręczników do historii oraz programów edukacyjnych adresowanych do młodzieży i dorosłych. Od 30 lat związana z buddyzmem tybetańskim. Od 2014 roku podąża ścieżką wytyczoną przez mistrza dzogczen – Namkhai Norbu, założyciela Międzynarodowej Wspólnoty Dzogczen.
Cezary Woźniak
Cezary Woźniak dr hab. prof. UJ
Sekretarz Rady

Otrzymał nauki buddyjskie od wielu mistrzów, od 1992 był uczniem Namkhai Norbu Rinpocze, od 2016 roku jest instruktorem treningu Santi Maha Sangha. Założyciel i aktywny członek Wspólnoty Dzogczen w Polsce, tłumacz tekstów buddyjskich oraz tekstów poświęconych kulturze buddyjskiej. Założyciel Wydawnictwa A (1997) i Fundacji Kultury Buddyjskiej (2022). Filozof, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, dyrektor Instytutu Kultury UJ.
Grzegorz Polak
Grzegorz Polak dr hab. UMCS
Sekretarz Rady

Pracuje w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W swojej pracy badawczej zajmuje się przede wszystkim myślą i praktyką (zwłaszcza medytacyjną) wczesnego buddyzmu Nikajów, therawady i chińskiego buddyzmu chan. Jest autorem szeregu publikacji, w tym książek: Reexamining Jhāna: Towards a Critical Reconstruction of Early Buddhist Soteriology (2011) i Nikāya Buddhism and Early Chan: A Different Meditative Paradigm (2024). 

Zespół Zasobu Edukacyjnego

Image
Krzysztof Kosior dr hab. prof. UMCS
Kierujący zespołem

Profesor w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Autor ponad 50 publikacji o tematyce buddyjskiej, w tym książek: Droga środkowa w nikajach (Lublin 2019) i Budda (Kraków 2007).
Image
Piotr Jagodziński
Sekretarz Rady

Twórca (2007) i redaktor naczelny portalu Sasana.pl, w 2009 w Birmie wyświęcony na mnicha buddyjskiego, uzyskał dyplom na Uniwersytecie Theravādy (I.T.B.M.U.). Jeden z fundatorów Fundacji "Theravada" (2013) i obecny jej prezes. Tłumaczy sutty kanonu pāḷijskiego i prowadzi odosobnienia medytacyjne.
Zbigniew Becker
Zbigniew Becker mgr inż. arch.
Sekretarz Rady

Autor licznych przekładów tekstów i publikacji buddyjskich, tłumacz podczas odosobnień i spotkań medytacyjnych, współzałożyciel i członek kilku organizacji buddyjskich w Polsce, mający za sobą kilkudziesięcioletni związek z tradycją buddyzmu zen. W ramach PPEB współtworzy zasoby edukacyjne.

Marcin Fabjański
Marcin Fabjański dr
Sekretarz Rady

Filozofię Zachodu studiował w Poznaniu i w Yorku (Wielka Brytania). Prawie trzy lata spędził w Azji – m.in. w Indiach, Chinach, Nepalu, Tajlandii i Birmie – gdzie intensywnie medytował i zgłębiał filozofię Wschodu. Jest autorem kilkunastu książek wydanych po angielsku, niemiecku, włosku i polsku. Wykłada na Uniwersytecie Śląskim a gościnnie na uniwersytetach we Włoszech, Wielkiej Brytanii i Tajlandii.

Zespół Komunikacji

Jolanta Kukucz

Jolanta Gablankowska-Kukucz dr UJ

Sekretarz Rady

Z wykształcenia jest fizykiem i doktorem religioznawstwa. Studiuje i praktykuje buddyzm tradycji tybetańskiej pod kierunkiem nauczycieli ze szkoły karma kagju, między innymi: Szamara Rinpocze, Tengi Rinpocze i Sangie Nienpy Rinpocze z klasztoru Bencien a także Khenpo Tsultrima Gjamtso. To jego inspiracja sprawiła, że rozpoczęła studia nad filozofią buddyjską, której owocem jest książka Pustka Innego o szkole gzhan-stong buddyzmu tybetańskiego.

Image
Beata Stępień

Z wykształcenia filolog języka polskiego z doświadczeniem w branży PR i marketingu oraz grafiki komputerowej. Wieloletnia tłumaczka nauk i tekstów buddyjskich w tradycji tybetańskiej. Związana z ośrodkami buddyjskimi Bencien Karma Katsang, Instytutem Marpy, Europejską Fundacją Karmapy czy Kagyu Monlam International. Prowadzi międzynarodowy projekt dharmicznych publikacji elektronicznych: dharmaebooks.org.

Jednostka koordynująca pracami Rady – Instytut Marpy

Redakcja, składy – Edyta Kryszkiewicz 

Kontakt z sekretariatem Rady Edukacji Buddyjskiej: